Kun kauppias sairastui keliakiaan
Uutisen tyyppi: Artikkeli
Kun ruokakauppias Kimmo Sivonen sairastui keliakiaan, hän ryhtyi maistelemaan gluteenittomia tuotteita entistä kriittisemmin. Oman kauppansa gluteenittomasta valikoimasta hän on aidosti ylpeä. Pelkkä tuotteiden runsas määrä ei hänelle riitä.
- Julkaistu
- Teksti Leila Alivuotila
- Kuvat Liisa Takala

Keliakiadiagnoosi oli vantaalaiselle Kimmo Sivoselle muutama vuosi sitten helpotus. Hän oli ehtinyt omien sanojensa mukaan ajatella syntyjä syviä pitkin öitä.
– Vatsaongelmani olivat äityneet niin pahoiksi, että elämä meni mahdottomaksi. Tähystyksen tulos oli sen vuoksi merkittävä helpotus, hän kertoo.
Diagnoosin jälkeen Sivonen ymmärsi, miksi esimerkiksi tavanomaisen leivän syömisen jälkeen oli ollut niin huono ja turvonnut olo. Keliakia oli tehnyt tuloaan jo pitkään. Gluteenittoman ruokavalion noudattamisen jälkeen hänen vointinsa parani nopeasti.
– Suvussamme ei ole keliakiaa, mutta siskonikin on kärsinyt vatsaongelmista ja jättänyt vehnän pois. Hänelläkin saattaa olla keliakia, Sivonen pohtii.
Maistellen selville omat lempituotteet
Sivosella on ammattinsa puolesta hyvä tietämys ruuasta, ruokavalioista ja gluteenittomuudesta, sillä hän toimii Vantaan Tammiston K-Citymarketin kauppiaana. Oman kauppansa laajaan gluteenittomaan valikoimaan hän suhtautui entistä kriittisemmin.
– Meillä oli iso gluteenittomien tuotteiden osasto ja laajat valikoimat, sillä gluteenittomuuteen oli panostettu jo pitkään. Sairastumiseni jälkeen kiinnitin entistä enemmän huomiota tuotteiden makuun. Pelkkä tuotteiden runsas määrä ei riitä, hän kuvailee.
Jotta Sivonen löysi omat gluteenittomat lempituotteensa esimerkiksi gluteenittomista leivistä, hän maisteli kymmeniä tuotteita.
– Halusin selvittää, kuka tekee parhaimman makuisen gluteenittoman leivän. Tavanomaisten tuotteiden joukosta olin lapsesta asti saanut etsiä omia mielileipiäni, mutta nyt minun oli etsittävä omat lempituotteeni gluteenittomista vaihtoehdoista.

Gluteenittomat voivat olla tavanomaisia parempia
Sivosen mielestä ”gluteenittomat korvikkeet” ovat nykypäivänä yllättävän hyviä.
– Gluteeniton vaihtoehto voi olla jopa parempi kuin tavanomainen. Esimerkiksi Ph7:n gluteeniton Runebergin torttu on minusta parempi kuin tavanomainen.
Sivonen harrastaa ruuanlaittoa ja valmistaa 90 prosenttia perheensä ruuasta. Perheeseen kuuluu puolison lisäksi kaksi aikuista lasta. Jos ruokana on makaronia, hänelle keitetään omat versiot.
– Pastoista löytyy yllättävän hyviä gluteenittomia vaihtoehtoja, hän kiittelee.
Sivonen on sitä mieltä, että kaiken pystyy korvaamaan. Leipomisesta vastaa hänen puolisonsa.
– Rouva tekee valtavan hyvää gluteenitonta leipää, mutta siinä on niin paljon juustoa ja rasvaa, ettei sitä voi aina syödä.
Kaikista kaupoista pitäisi löytyä perusvalikoima
Sivonen kertoo olleensa jo ennen omaa keliakiadiagnoosiaan ylpeä kauppansa gluteenittomasta valikoimasta, mutta nykyisin hän on oikeasti ylpeä siitä.
– Kauppojen välillä on todella suuria eroja siinä, miten gluteeniton valikoima on osattu rakentaa. Kaikista kaupoista pitäisi löytyä kaikki kriittiset tuotteet. Jos kaupassa on kahdeksaa erilaista gluteenitonta makaronia, mutta ei gluteenitonta korppujauhoa, jota menit hakemaan, se ei ole hyvä, hän kuvailee.
K-kauppiaat toimivat yksityisyrittäjinä, mutta ketjuilla on tietty minimivalikoima, mikä kustakin kaupasta tulisi löytyä. Sivonen tarkkailee muiden kauppojen valikoimia omilla mökkimatkoillaan ja muilla reissuillaan.
– Aina en jaksa viedä omasta kaupasta tuotteita mukanani, hän naurahtaa.
Asiakkaana hän saattaa vinkata kauppiaalle, mitä gluteenitonta tuotetta kannattaisi tilata valikoimiin. K-kauppiaat suhtautuvat Sivosen mielestä gluteenittomuuteen mahdollisuutena ja monet kaupat satsaavat siihen.
Kauppojen tulisi kuunnella etenkin vakioasiakkaiden toiveita.
Sivonen myöntää, ettei gluteeniton tuoteryhmä ole kaupoille helppo. Gluteenittomia tuotteita ostetaan vähän, ne ovat arvokkaita ja niistä tulee helposti hävikkiä. Hänen mielestään kauppojen tulisi osata rakentaa sellainen gluteenittomien tuotteiden valikoima, missä on tärkeimmät perustuotteet, vaikka valikoima olisi suppea.
– Mutta mitkä tuotteet ovat tärkeimpiä tuotteita? Minulle tärkeät tuotteet voivat olla erilaiset kuin sinulla. Kauppojen tulisi kuunnella etenkin vakioasiakkaiden toiveita, hän linjaa.
Gluteenittomat tuotteet keskellä kauppaa
Tammiston Citymarketissa gluteenittomat tuotteet on sijoitettu keskelle kauppaa. Pakasteet, leipäosasto, leivontatuotteet ja keksit ovat lähellä toisiaan ja selkeästi havaittavissa. Gluteenittomia uutuuksia tulee tarjolle kaiken aikaa.
– Meidän kauppamme on usein se, jonne tuotevalmistajat saavat ensimmäisenä tuotteitaan myyntiin. Asiakkaiden kannattaa antaa palautetta ja tuotetoiveita, sillä me voimme vinkata niitä tavarantoimittajille.
Viime aikoina Sivonen on huomannut, että gluteenittomia vaihtoehtoja on tullut etenkin valmisruokapuolelle.
– Suuret elintarvikealan yritykset, kuten Atria, Saarioinen ja Kariniemi, tekevät monet tuotteensa nykyisin gluteenittomiksi, mikä on hieno asia.
Gluteenittomana pärjää maailmalla
Sivosen mielestä Suomessa ja muuallakin Euroopassa gluteenittomuus osataan kahviloissa ja ravintoloissa hyvin.
– Täällä ei tule ruokavammainen olo. Amerikassa jouduin allekirjoittamaan jopa vastuuvapauslausekkeen. Ainut maa, jossa oli vaikeaa, oli Japani. Siellä vehnää oli joka paikassa, Sivonen toteaa.
Kimmo Sivonen
- Ikä: 49
- Ammatti: Kauppias
- Perhe: Puoliso ja kaksi aikuista poikaa.
- Harrastukset: Moottoripyöräily ja kalastus
- Kolme gluteenitonta suosikkia: Juuriska Riisipiirakka (pakaste), Pirjon Pakari Porkkana Aarre ja Elovena Gluteeniton kaurapuuro.
Artikkeli on julkaistu ensin Keliakialiiton Gluteeniton elämä -lehdessä 3/2025.
Sinua saattavat kiinnostaa myös seuraavat artikkelit
Ehdota oman alueesi parasta gluteenitonta ruokakauppaa
Mitkä ovat Suomen parhaat gluteenittomat ruokakaupat? Ehdota omaa suosikkiasi!
Dani Hänninen haluaa tarjota kaikille asiakkaille saman kokemuksen
Ravintoloitsija, keittiöpäällikkö Dani Hänninen haluaa tehdä ruokaa kaikille. Hänen Wellamo-ravintolassaan raaka-aineet ovat lähtökohtaisesti gluteenittomia ja monet myös vegaanisia.
Gluteenittomien tuotteiden sijoittelu ja merkinnät vaihtelevat ruokakaupoissa
Gluteenittomien tuotteiden sijoittelu ja merkinnät ruokakapoissa jakavat mielipiteitä. Selvitimme S- ja K-ryhmältä sekä Lidliltä, miten niissä gluteenittomat tuotteet sijoitellaan ja kuka…
Gluteenittomien tuotteiden helppo löydettävyys ratkaisee kaupan
Keliakialiiton jäsenkyselyn perusteella gluteenittomat tuotteet ostetaan siitä kaupasta, mistä ne löydetään helposti. Gluteenittomien tuotteiden hajasijoittelu ja epäselvät hyllynreunusmerkinnät…